.
  OGŁOSZENIA:
     formularz ogł.
     kupię
     sprzedam
     praca
     inne
     promocje
 
 
  GIEŁDA:
     giełdy
     cennik
 
 
  PRZYDATNE:
     RSI
     wirusy
     linki
     sklepik
 
 
  ZE ŚWIATA:
     newsy
     humor
     forum
 
 
  POZOSTAŁE:
     reklama
     strona główna
     e-mail
 

  Dla tych, którym zdrowie zaczyna sprawiać kłopoty.
I dla tych, którzy na razie nie narzekają na nic, i woleliby utrzymać ten stan.
 

TERMINOLOGIA czyli SKRÓTY i NAZWY


RSI (ang. Repetitive Strain Injury - w l. mn. RSIs - Repetitive Strain Injuries) urazy powstające w wyniku powtarzania z dużą częstotliwością tych samych, wydawałoby się niepozornych ruchów. RSI to "zespół urazów wywołanych jednostronnym, przewlekłym przeciążeniem kończyn górnych na odcinku dłoń-bark [34-39]. Jego przyczyną jest wykonywanie zawodu, który wymaga powtarzających się ruchów dłoni i nadgarstka, a także nieergonomicznie zorganizowane stanowisko pracy" - piszą Andrzej Staniszewski i Maria Bujnowska-Fedak w artykule na tronach Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Zamiennie, i czasem w zależnosci od kraju, używane są nazwy:

CTD (ang. Cumulative Trauma Disorder - w l. mn. CTDs - Cumulative Trauma Disorders) - choroby/zaburzenia wynikłe z kumulacji urazów,

RMI (ang. Repetitive Motion Injury - w l. mn. RMIs - Repetitive Motion Injuries) urazy powstające z powtarzalności ruchu.

Te angielskie terminy mogą być stosowane zamiennie. Wszystkie wskazują na powtarzalność i sumowanie się skutków wielokrotnego wykonywania tych samych ruchów. W Polsce stosowane jest również określenie "ruchy monotypowe".

Work Related Musculoskeletal Disorders (WRMDs) to choroby mięśniowo-
szkieletowe związane z pracą. Inna nazwa, obejmująca znacznie szerszą kategorie schorzeń i urazów to po prostu MSDs (Musculoskeletal Disorders) - uszkodzenia mięśniowo-szkieletowe.

Jak piszą autorzy publikacji na stronach Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, RSI nazywane jest w strefie anglojęzycznej również "zespołem przeciążenia zawodowego" (occupational overuse syndrome). Również "coraz częściej zastępowane jest w piśmiennictwie przez WRULD (Work-Related Upper Limb Disorder - "zaburzenie ze strony kończyn górnych związane z pracą"), ponieważ: powtarzane ruchy nie są jedyną przyczyną bólu i ograniczenia czynności kończyn górnych; u niektórych pacjentów nie można stwierdzić żadnej patologii (a więc użycie terminu "uszkodzenie" lub "uraz" nie zawsze jest właściwe); nie ma dowodów na obecność uszkodzenia powysiłkowego w takim znaczeniu, jakie obowiązuje w ortopedii.
RSIs stanowią zatem całą kategorię urazów i dolegliwości, biorących początek w powtarzaniu tych samych czynności, podczas których dochodzi do nacisku lub napinania pewnych części ciała, i które powodują uszkodzenia nerwów, mięśni, ścięgien i innych tkanek miękkich.
Obejmują ponad setkę różnych związanych z pracą urazów i chorób, z których niektóre upośledzają do tego stopnia, że konieczna staje się interwencja chirurgiczna, a mogą również prowadzić do trwałego kalectwa.
Powodują poważny ból i często ograniczają lub całkowicie uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności - wydawałoby się tak banalnych - jak ubieranie się, robienie zakupów, odkręcenie czy zakręcenie kranu, gotowanie, opiekowanie dziećmi, mycie zębów, nie mówiąc już o przyszyciu guzika. Kłopotów nastręcza zapiecie łańcuszka, bransoletki, zaczynają sie kłopoty z koordynacją i przewracaniem stron książki lub pisma. Z RSIs często łączy się zwiększone napięcie - stres w domu i miejscu pracy. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Po pierwsze RSI nie widać gołym okiem. Dlatego koledzy i domownicy często nie wierzą w trudności, jakie choremu sprawia wykonywanie prostych ruchów. Zwłaszcza że ktoś, kto nie doświadczył na własnej skórze cierpień związanych z RSI często nie potrafi zrozumieć natury tych dolegliwości (piszą o tym: Basnet D. Tackling Teno w: A GMB Guide to Tenosynovitis and Repetitive Strain Injuries, General, Municipal, Boilermakers & Allied Trades Union. Surrey 1988:1-, oraz autorzy pracy zbiorowej: Eliminating Work Related Musculoskeletal Disorders, Injury Management Prevention and Cost Containment Information Newsletter, IMPACC USA, Greenville, Maine, 1995.)
W zależności od stopnia zaawansowania choroby, leczenie i czas rekonwalescencji mogą trwać kilka tygodni albo ponad rok. W niektórych przypadkach wyleczenie całkowite jest niemożliwe i osoba chora na RSI pozostaje na trwałe kaleką.
RSI, CTD, RMI, WRMD,WRULD - wiele nazw, długie rozwinięcia skrótów. W niektórych krajach RSI uznano za chorobę zawodową.

CZY MAMY EPIDEMIĘ RSI?
RSI dotyka osoby zatrudnione zawodowo w wielu branżach - od taśm montażowych poprzez zakłady przetwarzania żywności po prace biurowe, obróbkę danych i prace na stanowiskach komputerowych, oficjalnie określanych jako wyposażonych w monitor/terminal komputerowy (VDU lubVDT).
RSIs może rozwijać się latami. Przypomnijmy sobie powiedzenie "kropla drąży skałę", żeby zrozumieć niszczące działanie maleńkich porcji, dozowanych stale i systematycznie. Dlatego do ujawnienia się choroby dochodzi najczęściej wtedy, kiedy pracownik jest sile wieku, nierzadko w najlepszym okresie kariery zawodowej, zazwyczaj około 40 roku życia. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach leczenie daje dobre rezultaty, zwłaszcza jeśli symptomy zostaną trafnie i odpowiednio wcześnie zdiagnozowane. Jednak nawet po "wyleczeniu", jeśli pracownik wraca w te same warunki pracy, które spowodowały lub zaostrzyły stan chorobowy, występuje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby, co pociąga za sobą kolejne dni absencji.
Do RSIs zalicza się "ponad 50% wszystkich urazów odnoszonych w związku z wykonywaną pracą - podają autorzy publikacji na stronach Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. - W USA w 1994 r. odnotowano 300 tysięcy przypadków RSI. W Wielkiej Brytanii szacuje się, że problem ten dotyczy 74 tysięcy pracowników (dane z 1990 r.). RSI należy też do najczęstszych chorób zawodowych, z którymi lekarze rodzinni mają do czynienia w swojej praktyce. Problemy diagnostyczne, jakie stwarzają schorzenia należące do zespołu RSI, mogą wynikać z braku dostatecznej wiedzy na ich temat wśród lekarzy pierwszego kontaktu, a także z faktu, że są to choroby "radionegatywne"."

Określenie "choroby radionegatywne" oznacza, że zmian w tkankach miękkich, spowodowanych powtarzającym się forsowaniem dłoni nie można zobrazować na kliszy rentgenowskiej, tak jak w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. Powstałe uszkodzenia dotyczą ścięgien, mięśni, nerwów i innych tkanek miękkich - mają one charakter pozastawowy.


W artykule autorka korzystała m.in. z publikacji na stronach Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej :
"Jak komputery wpływają na nasze zdrowie ?",Andrzej Staniszewski, Maria Bujnowska-Fedak, - publikacja na stronach Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Źródło: Wybrane zagadnienia z praktyki lekarza rodzinnego. T. 2 Zagadnienia kliniczne, problemy psychospołeczne, profilaktyka, aspekty prawne (pod red. A. Steciwko). Wydawnictwo Continuo, Wrocław 2000, ss. 121-139.

http://www.zmr.am.wroc.pl/tow/index_start.html
http://www.zmr.am.wroc.pl/tow/publikacje/komputery.html

COFNIJ