OGŁOSZENIA:
  formularz ogł.
  kupię
  sprzedam
   praca
   inne
   promocje
  GIEŁDOWE:
  giełdy
  cennik
  RÓŻNOŚCI:
   RSI
   wirusy
   tapetki
   linki
   sklepik
   newsy
   humor
   forum
   reklama
   strona główna
  e-mail

  Dla tych, którym zdrowie zaczyna sprawiać kłopoty.
I dla tych, którzy na razie nie narzekają na nic, i woleliby utrzymać ten stan.
 

Po ośmiu godzinach pracy lub niezwykle angażującej sesji gier bolą Was plecy? Pieką oczy? A może tracisz czucie we wskazującym i środkowym palcu dłoni, którą obsługujesz myszkę? Odczuwasz mrowienie przedramienia, drętwieje bark? Takie objawy nierzadko występują dopiero nocą i z rana. A czasem wydaje się, że taki z Ciebie niezgrabiasz, bo niechcący upuściłeś na podłogę książkę, źle chwyciłeś jakiś przedmiot albo, nie wiadomo dlaczego, uderzasz co i rusz w niewłaściwe klawisze?

Takie dolegliwości często powodowane są przeciążeniem wynikającym z pracy na stanowisku wyposażonym w monitor komputerowy. Mogą prowadzić do schorzeń i chorób, które poważnie ograniczą lub nawet uniemożliwią Wam wykonywanie pracy przy komputerze.

Najbardziej znana choroba, której ofiarami padają nie tylko pracoholicy komputerowi to zespół cieśni nadgarstka (ang. carpal tunnel syndrome). Najczęściej konieczna staje się wówczas interwencja chirurgiczna. Nie mniej uciążliwe - i bolesne - są stany zapalne ścięgien (tendinitis) lub otaczającej ścięgna pochewek (tenosynovitis) i kaletek maziowych (bursitis), w zaawansowanym stanie również wymagające operacji.



W tym dziale znajdziecie informacje o RSI (ang. Repetitive Strain Injuries) - urazach powstających w wyniku powtarzania z dużą częstotliwością tych samych, wydawałoby się niepozornych ruchów, które po dłuższym czasie mogą doprowadzić do urazów systemu mięśniowo szkieletowego (CTD - Cumulative Trauma Disorder) - bo i tak choroby tego typu są nazywane.

Komputer, jak wszystkie urządzenia zasilane prądem wytwarza pole elektromagnetyczne. Nie jest ono obojętne dla człowieka. A zmniejszona jonizacja dodatnia i niższa wigotność powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje komputer oznacza dla nas nie tylko większą podatność na alergie.

Czy na świecie mamy epidemię RSI?

Będziemy informować Was, jak chronić ręce - nasze podstawowe narzędzie pracy, kręgosłup, oczy, o ergonomii, a także pisać o całkiem innych dolegliwościach, które mogą mieć związek z intensywną pracą - albo i zabawą - na komputerze. Jak postępować, kiedy zauważymy u siebie objawy CTD, co przewidział ustawodawca - czyli o przepisach oraz informować o tym, mało w Polsce znanym, ciemnym obliczu nowoczesności, która bez komputera obyć się nie może. I jakie udoskonalenia i rozwiązania techniczne stosowane są profilaktycznie i podczas rehabilitacji.

                            


Informacje na tej stronie nie zastąpią specjalistycznej porady. Jeśli zauważasz lub podejrzewasz u siebie objawy choroby, powinieneś skontaktować się z lekarzem!!!